03.07.2025.

O umjetnicima 4. Mediteranskog kiparskog simpozija – 1973. god.

O umjetnicima 4. Mediteranskog kiparskog simpozija – 1973. god.

Godina 1973. obilježila je još jedno važno poglavlje u povijesti Parka skulptura Dubrova. Te je godine održan 4. Mediteranski kiparski simpozij, na kojem su svoja djela ostavili istaknuti umjetnici iz Hrvatske, Francuske i Japana, ostavljajući trajni trag u krajoliku i identitetu Parka skulptura Dubrova

Na ovom izdanju simpozija, trojica kipara doprinijela su svojim skulpturama koje i danas svjedoče o univerzalnom jeziku umjetnosti:

Branko RužićTahijev križ
Istaknuti hrvatski kipar, poznat po svojoj jednostavnosti i izražajnosti, ostavio je u Parku skulpturu snažnog simboličkog naboja.

Robert DubourgDijalog
Francuski umjetnik Dubourg oblikovao je djelo koje poziva na razmjenu i povezivanje – s prirodom, prostorom i posjetiteljem.

Hiroshi MikamiHod sunca
Japanski kipar Mikami donosi istočnjačku meditativnost i osjećaj kretanja kroz vrijeme i prostor, uklesan u istarski kamen.

Ova trojica umjetnika različitih jezika, kultura i umjetničkih izraza povezala su se kroz zajednički rad u prostoru Dubrove, stvarajući umjetnost koja nadilazi granice i vrijeme.

Danas, više od pola stoljeća kasnije, njihova djela i dalje žive u Parku, pozivajući nas na razmišljanje, šetnju i tihe dijaloge s prostorom.

Branko Ružić ( 1919. – 1997. , Hrvatska )

Jedan od najznačajnijih hrvatskih kipara 20. stoljeća, Branko Ružić bio je poznat po svom iskrenom, gotovo dječjem izrazu i sklonosti jednostavnim, snažnim formama. Bavio se pedagoškim radom te pisao o umjetnosti. Imao je šezdeset i sedam samostalnih izložbi u zemlji i inozemstvu. Njegov kiparski izraz često je bio reduciran, ali istodobno izuzetno moćan. Ružić je radio u različitim materijalima – drvu, bronci, kamenu – i uvijek je težio ravnoteži između mase i duhovnosti forme. Dobitnik je nagrade ” Vladimir Nazor ” za životno djelo 1986. god. ) . 
Skulptura “Tahijev križ”, koju je ostavio u Parku Dubrova 1973., snažna je simbolička forma koja u sebi nosi duboku osobnu i kulturnu refleksiju.

Branko Ružić ” Tahijev križ ” – autor fotografije Branimir Baković

Robert Dubourg ( 1944. – 2020. , Francuska )

Diplomirao je pejzažnu arhitekturu na Sveučilištu Maryland i studirao dizajn na Sveučilištu Harvard. Nakon studija posvećuje se umjetničkom stvaralaštvu. Iako je stvarao u različitim medijima, bio je prvenstveno kipar, a njegove skulpture uglavnom su izrađene u kamenu. Bio je jedan od inicijatora te voditelja Međunarodnog kiparskog simpozija u Baltimoreu sredinom 1970-ih. U svojim javnim radovima ostavio je trag diljem SAD (Maryland, Zapadna Virginia) te Europe, uključujući Austriju i Hrvatsku. Na 4. Mediteranskom simpoziju 1973. doprinio je kamenom skulpturom “Dijalog”, današnjom stalnom postavom u Pazinu. Kao što i sam naziv sugerira, skulptura simbolizira tiho međusobno razumijevanje – neizgovoreni razgovor koji se odvija kroz prostor, pogled, prisutnost. Oblikovno jednostavne, ali misaono snažne, ove dvije forme tvore odnos jednakopravnih sugovornika – bez riječi, ali s puno značenja.

Robert Duborg ” Dijalog ” – autor fotografije Branimir Baković

 

Hiroshi Mikami ( 1940. – 1999., Japan )

Japanski kipar Hiroshi Mikami djeluje u duhu japanske tradicije i filozofije, ali s univerzalnim umjetničkim jezikom koji spaja istok i zapad. Njegov rad karakteriziraju mirnoća, suzdržanost i meditativni pristup formi i materijalu. Mikami je sudjelovao na brojnim međunarodnim simpozijima, a njegovo kiparstvo često nosi snažan odnos prema prirodi i vremenu.
Skulptura “Hod sunca”, koju je izveo u Dubrovi, odražava ideju neprestanog kretanja i povezanosti čovjeka s kozmičkim ritmovima – u dijalogu s krajolikom i svjetlom.

Hiroshi Mikami ” Hod sunca ” – autor fotografije Branimir Baković