25.06.2025.

O umjetnicima 3. Mediteranskog kiparskog simpozija – 1972. god.

O umjetnicima 3. Mediteranskog kiparskog simpozija – 1972. god.

Treći po redu Mediteranski kiparski simpozij održan je 1972. godine u Parku skulptura Dubrova kraj Labina, nastavljajući misiju povezivanja suvremene skulpture, prirodnog krajolika i stvaralačkog dijaloga između umjetnika različitih kulturnih sredina.

Na ovom izdanju sudjelovala su četvorica renomiranih kipara, čija su djela trajno obilježila prostor parka:

Vjenceslav Richter (HR) predstavio se monumentalnom skulpturom “Došljak”, kojom je istraživao temu dolaska, prisutnosti i vanjskog pogleda na prostor.

Milija Nešić (RS) autor je skulpture “Upisi”, rada koji u kamenu ostavlja tragove prisustva i pamćenja, simbolički upisujući ljudsku prisutnost u prostor.

Janez Lenassi (SI) izradio je skulpturu “Jugo”, inspiriranu mediteranskim vjetrovima, koja u svojoj formi nosi dinamiku i kretanje, stapajući se s krajolikom.

Nicola Zamboni (IT) oblikovao je skulpturu “Prihvat”, promišljajući ideju otvorenosti i prihvaćanja drugog, što je i temeljna vrijednost simpozija.

 

Ovaj simpozij dodatno je učvrstio međunarodni karakter manifestacije i obogatio Park skulptura Dubrova novim radovima koji i danas svjedoče o snazi umjetničkog izraza u kamenu.

Vjenceslav Richter (1917. – 2002., Hrvatska)

Vjenceslav Richter bio je arhitekt, kipar, slikar, scenograf i jedan od najistaknutijih predstavnika hrvatske avangarde 20. stoljeća. Osnivač je grupe EXAT 51, koja je promicala sintezu svih umjetnosti, te aktivni sudionik pokreta Nove tendencije. Njegov rad često se kretao na granici između arhitekture i skulpture, istražujući prostor, strukturu i percepciju. Skulptura “Došljak”, nastala za Dubrovu, nosi u sebi upravo te Richterove temeljne preokupacije – promišljanje odnosa čovjeka i prostora, stranosti i integracije.

Vjenceslav Richter ” Došljak ” – autor fotografije Branimir Baković

Milija Nešić ( 1934. Srbija )

Rođen je u Novom selu kraj Niša, u Srbiji, 1934. godine. Diplomirao je 1961. na Odsjeku za kiparstvo pri Akademiji likovnih umjetnosti u Beogradu.
1964. godine na istoj Akademiji završava poslijediplomski studij Kiparstva te stječe naziv magistra. 1963. godine stječe status samostalnog umjetnika, a 1983. godine status istaknutog umjetnika. Od 1962. godine član je ULUS-a (Udruženja likovnih umjetnika Srbije). Bavi se kiparstvom, slikarstvom, crtežom, fotografijom te konceptualnom umjetnošću. Njegove skulpture karakterizira naglašena simbolika i težnja ka sažetim, arhetipskim oblicima. Izlagao je na mnogim samostalnim i skupnim izložbama u zemlji i inozemstvu te je sudionik mnogih umjetničkih kolonija i simpozija. Autor je velikog broja javnih skulptura. Skulptura “Upisi” ostavlja dojam arheološkog otiska – svojevrsne kamene stranice u koje su “upisani” tragovi postojanja, pamćenja i kulture. Njegova djela nalaze se u istaknutim muzejima i galerijama u zemlji i inozemstvu, a za svoj rad i doprinos višestruko je nagrađivan. Živi i radi u Beogradu.

Milija Nešić ” Upisi ” – autor fotografije Branimir Baković

Janez Lenassi (1927. – 2008., Slovenija)

Janez Lenassi bio je jedan od najvažnijih slovenskih kipara druge polovice 20. stoljeća. Njegov rad obilježen je apstraktnim i simboličkim formama, često inspiriranim prirodom, morem i mediteranskim prostorom. Sudjelovao je na brojnim međunarodnim simpozijima i bio jedan od suosnivača Forma Vive, međunarodnog simpozija skulpture u Sloveniji. Njegova skulptura “Jugo” na Dubrovi utjelovljuje kretanje, energiju i slobodu – osobine koje karakteriziraju i južni vjetar po kojem je nazvana. Sudjelovao je na više od 30-ak međunarodnih kiparskih simpozija u Japanu, Izraelu, SAD-u i Europi. Autor je mnogih monumentalnih javnih skulptura i spomenika, a njegova djela nalaze se u brojnim umjetničkim zbirkama u Sloveniji i inozemstvu. Uz kiparstvo, bavio se scenografijom i grafičkim dizajnom. Za svoj rad višestruko je nagrađivan.
Od 1954. izlagao je na 30-ak samostalnih i preko 200 skupnih izložbi u Sloveniji i inozemstvu.

Janez Lenassi ” Jugo ” – autor fotografije Branimir Baković

Nicola Zamboni (1943. – 2023., Italija)

Nicola Zamboni bio je talijanski kipar prepoznatljiv po figurativnom izrazu i monumentalnim skulpturama, često snažno angažiranog i humanističkog karaktera. Rođen je u Bologni 1943. godine. Nakon što je napustio treću godinu na Akademiji likovnih umjetnosti u Bolonji, 1968. odlazi u Englesku gdje ga je na mjesec dana primio Henry Moore, što je značajno utjecalo na njegov umjetnički razvoj .  Bio je profesor na Akademiji likovnih umjetnosti u Bologni, a njegov rad često je bio posvećen temama društvene pravde, sjećanja i dijaloga. Zamboni je poznat po figurativnoj skulpturi velikih dimenzija, često modeliranoj s realističkim detaljima; izrađivao je djela u keramici, cementu, kamenu, drvu i bakru . Opisuju ga kao “poetu skulpture” koji je svojim radovima budio emocije, refleksije i čovječnost – od lokalnih opomena do univerzalnih tema pravde, stradanja i zajedništva . Skulptura “Prihvat” kojom je sudjelovao na simpoziju u Dubrovi, evocira otvorenost, povjerenje i susret – vrijednosti koje su u središtu ideje Mediteranskog kiparskog simpozija.

Nicola Zamboni ” Prihvat ” – autor fotografije Branimir Baković