06.05.2025.

Počeci Mediteranskog kiparskog simpozija

Počeci Mediteranskog kiparskog simpozija

Mediteranski kiparski simpozij (MKS) je ugledna međunarodna umjetnička manifestacija koja se od 1970. godine održava u Parku skulptura Dubrova na granici između grada Labina i općine Sveta Nedelja u Istri. Simpozij okuplja kipare iz Hrvatske i svijeta, s ciljem stvaranja suvremenih skulptura u prirodnom ambijentu, koristeći pretežno bijeli istarski kamen iz kamenoloma Vinkuran i Kanfanar. Kamen prilikom održavanja Mediteranskog kiparskog simpozija uvijek vjerno isporučuje Kamen d.d. iz Pazina, vodeća hrvatska tvrtka za eksploataciju i preradu arhitektonsko-građevinskog kamena.

Povijest i organizacija

Mediteranski kiparski simpozij ( MKS )  je osnovan 1969. godine kao inicijativa Katedre Čakavskog sabora “Labinske republike”, a prvi simpozij održan je 1970. u čast 50. obljetnice Labinske republike. Osnivači su bili kipar Josip Diminić, slikar Quintino Bassani, kiparica Milena Lah te povjesničar umjetnosti Branko Fučić, uz podršku predsjednika Katedre Labinske republike gosp. Josipa Faraguna.

Godine 1976., Skupština Općine Labin dodijelila je zemljište kod naselja Dubrova za potrebe simpozija, čime je osnovan Park skulptura Dubrova. Udruga “Mediteranski kiparski simpozij” osnovana je 1994. godine kao pravni sljednik Katedre, s ciljem promocije modernog i suvremenog kiparstva te očuvanja i zaštite okoliša Parka. 

Park skulptura Dubrova

Park skulptura Dubrova prostire se na oko 40 hektara i sadrži više od 90 skulptura renomiranih umjetnika iz Hrvatske i svijeta. Neke od skulptura nalaze se u različitim dijelovima Republike Hrvatske. Posebnost parka je “Bijela cesta”, prostorno-umjetnički projekt sastavljen od 16 mozaičnih dionica koje su stvarali umjetnici poput Ede Murtića, Dušana Džamonje i Ivana Kožarića .

Prvi umjetnici

Na prvom Mediteranskom kiparskom simpoziju, održanom 1970. godine u Parku skulptura Dubrova sudjelovali su sljedeći umjetnici :

  • Milena Lah (Hrvatska) – akademska kiparica iz Zagreba

  • Ivan Kožarić (Hrvatska) – akademski kipar iz Zagreba

  • Antonio Paradiso (Italija) – talijanski kipar

Njihove skulpture – Tri galeba (Milena Lah) – skulptura simbolizira slobodu, uzlet i viziju. Galebovi su čest motiv slobode i širine duha  Isječak rijeke Seine (Ivan Kožarić) – donosi simbolički “isječak” iz Pariza, odražavajući modernistički pristup i univerzalnost umjetničkog izraza. Zrno žita (Antonio Paradiso) – skulptura koja priziva temeljne vrijednosti života, rada i kruha, što odražava borbu rudara za dostojanstvo. Međaši ( skulpture ) Labinske republike postavljene su simbolično kao umjetnički obilježivači granica Labinske republike, kratkotrajne rudarske pobune iz 1921. godine, koja je imala povijesno i ideološko značenje za regiju. Postavljanjem ovih skulptura kao međaša, organizatori simpozija – među njima Josip Diminić i Milena Lah – htjeli su povezati suvremenu umjetnost s lokalnom poviješću i otporom, stvarajući jedinstven kulturno-povijesni pejzaž.